Blog > Myslete na ochranu vašeho majetku před požárem – pomůže Vám elektrická požární signalizace

Myslete na ochranu vašeho majetku před požárem – pomůže Vám elektrická požární signalizace

Pokud jste majitelem objektu, v němž je zvýšený pohyb osob nebo je v něm zvýšené riziko vzniku požáru, musíte se postarat o to, aby v něm byla zavedena spolehlivá elektrická požární signalizace. U některých objektů je tato povinnost psaná přímo v zákoně, a tak se bez EPS neobejdete. V tomto článku si tento systém představíme podrobněji.

Na jakém principu systém EPS funguje a co je jeho součástí?

Elektrická požární signalizace patří mezi bezpečnostní zařízení a její systém je složený z různých hlásičů požáru, ústředny a dalších doplňkových zařízení. Jakmile některý z hlásičů podá signál ústředně, ta na jeho základě ihned přivolá jednotku požární ochrany. V případě, že u ústředny není zajištěna její stálá obsluha, dojde k přivolání hasičů automaticky prostřednictvím zařízení dálkového přenosu.

Hlásiče požáru v rámci EPS se rozdělují podle několika kritérií. Podle spouštění rozlišujeme samočinné (spustí se samy od sebe, bez zásahu člověka) a tlačítkové (aby došlo k vyslání signálu k ústředně, musí nejdříve někdo zmáčknout tlačítko – obvykle jde o typ hlásičů, kde se předtím musí rozbít jeho sklíčko). Podle sledovaných parametrů se pak hlásiče dělí na kouřové, teplotní, CO2 a na ty, co reagují na vyzařování plamene. Dále pak hlásiče rozlišujeme např. podle toho, jak vyhodnocují změny u některých sledovaných veličin, jak rychle reagují na překročení mezních hodnot a existují také speciální typy, jako jsou třeba hlásiče se vzorkováním vzduchu nebo hlásiče plamene.

Druhou nedílnou součástí systému elektrické požární signalizace jsou ústředny. Jejich úkolem je jednak vyhodnocování signalizace hlásičů, ovládání připojených zařízení, kontrola, zda je celý systém v provozu a nonstop napájení všech prvků v systému EPS.

Součástí EPS bývají také různá přídavná zařízení – do této kategorie řadíme např. zařízení dálkového přenosu, obslužná pole požární ochrany, zařízení pro odvod kouře a tepla a některé další.

Nás tip: Hlásiče požáru Zettler

Pravidelné kontroly EPS jsou povinné

U elektrické požární signalizace máte ze zákona povinnost nechat provádět pravidelné kontroly a revize a mít připravenou provozní knihu EPS. Kontrola provozuschopnosti se dělá vždy 1x za rok, zkoušky činnosti samočinných hlásičů 1x za půl roku a konečně zkoušky činnosti pro ústředny a na ně navazující zařízení 1x za měsíc. Revize musí provádět výhradně pověřená osoba, která má k této činnosti oprávnění.

Kompletní služby Vám zajistí společnost TOP Security

Máte zájem o instalaci nové elektrické požární signalizace do Vašeho objektu? Potřebujete provést její revizi nebo rovnou servis? Obraťte se na nás. Zajistíme pro Vás její odbornou instalaci, provede pravidelné revize a postará se o pravidelný servis. Instalujeme EPS nejen do komerčních objektů, ale odborně Vám nainstalujeme požární hlásiče i do rodinného domu nebo bytu. Spolehnout se můžete na maximálně profesionální služby od zkušených pracovníků s letitou praxí. 


24.05. 2017 10:05

Další články z našeho blogu

Moderní zabezpečení TOP Security -

Jak zabezpečit chatu ještě před zimou?

Chatařská sezóna končí, zlodějům naopak začíná. Překonat totiž „mizerné“ zabezpečení chat a chalup někde na samotě u lesa není vůbec složité. A tak jsou vloupačky do rekreačních obydlí pro zloděje stále výhodný byznys. Krade se všude, bez ohledu na kraj, a tak byste neměli nechávat zabezpečení vašeho víkendového... celý článek >

Moderní zabezpečení TOP Security -

Máte v bytovém domě kamerový systém? Možná vám hrozí pokuta 5 milionů

Bezpečnostní kamerový systém je účinné řešení při boji se zločinem. Slouží jako výstraha kriminálním živlům a dokáže i usvědčit zloděje. Kamery po bytovém domě ale nemůžete umístit jen tak, kam se vám zlíbí... celý článek >

Moderní zabezpečení TOP Security -

Jak zabezpečit dům před odjezdem… kamkoliv

Jak dlouho vám trvá vydělat 30 tisíc korun? Někomu měsíc, někomu dva a někomu třeba jen půl hodiny. Ptáte se, čím se musíte stát, abyste brali takové peníze za tak krátkou dobu? Stačí být průměrný zloděj. Podle policejních statistik sice počet vloupání do domů a bytů meziročně klesá, zato průměrná škoda při vloupání stoupla na... celý článek >

Moderní zabezpečení TOP Security -

Chytré kamery – chytře v bezpečí

Potřebujete dohlédnout na váš majetek, ale zároveň být v tu samou dobu na druhé straně republiky? Nemusíte být na dvou místech zároveň, ani zaměstnávat další pomocnou sílu, když vlastníte bezpečnostní kamerový systém. Ten je v dnešní době jedním z nejpohodlnějších systémů vůbec. A když má navíc vlastní… celý článek >

Nezávazná poptávka

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami.

Odesílatel poskytuje dobrovolně údaje uvedené v tomto formuláři společnosti ALARMOVÉ SYSTÉMY CZ s.r.o. Právo přístupu k osobním údajům, jakož i ostatní práva, jsou stanovená zákonem č. 101/2000 Sb (§12, § 21). Zpětně Vás budeme kontaktovat telefonicky, případně na uvedenou e-mailovou adresu. Pouze v nutných případech zašleme odpověď klasickou poštou.

Zabezpečovací systémy - zabezpečíme dům, byt, chatu i prodejnu

Zabezpečení domu

Prvotřídní zabezpečení domu za přijatelné ceny. Alarmy, pohybová čidla, protipožární hlásiče atd.

Více informací

Zabezpečení bytu

Kvalitní zabezpečení bytu od 9900,- Kč. Alarmy, pohybová čidla, protipožární hlásiče atd.

Více informací

Zabezpečení chaty

Zabezpečte svou chatu proti zlodějům. Pohobová čidla, alarmy, bezpečnostní kamery atd.

Více informací

Zabezpečení firmy

Profesionální zabezpečení firmy proti zlodějům, vodě i požáru. Alarmy, kamery, požární hlásiče..

Více informací

Zabezpečení objektů

Spolehlivé a účinné zabezpečení prodejny, skladu, restaurace, stavby a dalších objektů.

Více informací