Blog > Myslete na ochranu vašeho majetku před požárem – pomůže Vám elektrická požární signalizace

Myslete na ochranu vašeho majetku před požárem – pomůže Vám elektrická požární signalizace

Pokud jste majitelem objektu, v němž je zvýšený pohyb osob nebo je v něm zvýšené riziko vzniku požáru, musíte se postarat o to, aby v něm byla zavedena spolehlivá elektrická požární signalizace. U některých objektů je tato povinnost psaná přímo v zákoně, a tak se bez EPS neobejdete. V tomto článku si tento systém představíme podrobněji.

Na jakém principu systém EPS funguje a co je jeho součástí?

Elektrická požární signalizace patří mezi bezpečnostní zařízení a její systém je složený z různých hlásičů požáru, ústředny a dalších doplňkových zařízení. Jakmile některý z hlásičů podá signál ústředně, ta na jeho základě ihned přivolá jednotku požární ochrany. V případě, že u ústředny není zajištěna její stálá obsluha, dojde k přivolání hasičů automaticky prostřednictvím zařízení dálkového přenosu.

Hlásiče požáru v rámci EPS se rozdělují podle několika kritérií. Podle spouštění rozlišujeme samočinné (spustí se samy od sebe, bez zásahu člověka) a tlačítkové (aby došlo k vyslání signálu k ústředně, musí nejdříve někdo zmáčknout tlačítko – obvykle jde o typ hlásičů, kde se předtím musí rozbít jeho sklíčko). Podle sledovaných parametrů se pak hlásiče dělí na kouřové, teplotní, CO2 a na ty, co reagují na vyzařování plamene. Dále pak hlásiče rozlišujeme např. podle toho, jak vyhodnocují změny u některých sledovaných veličin, jak rychle reagují na překročení mezních hodnot a existují také speciální typy, jako jsou třeba hlásiče se vzorkováním vzduchu nebo hlásiče plamene.

Druhou nedílnou součástí systému elektrické požární signalizace jsou ústředny. Jejich úkolem je jednak vyhodnocování signalizace hlásičů, ovládání připojených zařízení, kontrola, zda je celý systém v provozu a nonstop napájení všech prvků v systému EPS.

Součástí EPS bývají také různá přídavná zařízení – do této kategorie řadíme např. zařízení dálkového přenosu, obslužná pole požární ochrany, zařízení pro odvod kouře a tepla a některé další.

Nás tip: Hlásiče požáru Zettler

Pravidelné kontroly EPS jsou povinné

U elektrické požární signalizace máte ze zákona povinnost nechat provádět pravidelné kontroly a revize a mít připravenou provozní knihu EPS. Kontrola provozuschopnosti se dělá vždy 1x za rok, zkoušky činnosti samočinných hlásičů 1x za půl roku a konečně zkoušky činnosti pro ústředny a na ně navazující zařízení 1x za měsíc. Revize musí provádět výhradně pověřená osoba, která má k této činnosti oprávnění.

Kompletní služby Vám zajistí společnost TOP Security

Máte zájem o instalaci nové elektrické požární signalizace do Vašeho objektu? Potřebujete provést její revizi nebo rovnou servis? Obraťte se na nás. Zajistíme pro Vás její odbornou instalaci, provede pravidelné revize a postará se o pravidelný servis. Instalujeme EPS nejen do komerčních objektů, ale odborně Vám nainstalujeme požární hlásiče i do rodinného domu nebo bytu. Spolehnout se můžete na maximálně profesionální služby od zkušených pracovníků s letitou praxí. 


24.05. 2017 10:05

Další články z našeho blogu

Moderní zabezpečení TOP Security -

Svěřte revize EPS do rukou odborníků

Elektronická požární signalizace tvoří důležitou součást protipožární ochrany objektů. Aby EPS plnila svůj účel, je nutné provádět její pravidelné revize. EPS spadá pod vyhrazená požární bezpečnostní zařízení varující před vznikem požáru. Jejich provoz je dán výrobcem, ale údržbu a revize stanovuje vyhláška 246/2001 Sb, ... celý článek >

Moderní zabezpečení TOP Security -

Jak využít nejmodernější technologie k nepřetržité ochraně svého domova?

„Osmatřicetiletý muž se večer vloupal do rodinného domu. Ukradl předměty v hodnotě 50 000 Kč.“ „V noci na Jičínsku došlo ke krádeži zahradní techniky za 80 000 Kč.“ „Do bytu se vloupal neznámý pachatel a způsobil škodu přes 100 000 Kč.“ Jsou vám tyto věty povědomé? Ještě aby ne, když je v televizi slýcháme dnes ... celý článek >

Moderní zabezpečení TOP Security -

Mobilní turnikety – ideální zabezpečení vstupu na stavbu

Každé staveniště je potenciálně nebezpečné. V případě, že by se do areálu stavby dostala cizí osoba a zranila se, měl by zhotovitel stavby obrovský problém. Základní požadavky na zajištění staveniště stanovuje nařízení vlády č. 591/2006 Sb. Kvalitní zabezpečení vstupu na stavbu je nezbytné i z jiného důvodu. Na staveništích se obvykle ... celý článek >

Moderní zabezpečení TOP Security -

Jak ušetřit při sjednání pojištění nemovitosti a domácnosti pomocí zabezpečovacích zařízení?

Kdo nic nemá, nic neztratí. Ostatní musí počítat s potenciálním rizikem a důkladně se na něj připravit. Jak na to? Existují v zásadě dvě základní možnosti. Mít našetřeno dostatek peněz, aby vás případná ztráta majetku existenčně neohrozila, ... celý článek >

Nezávazná poptávka

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami.

Odesílatel poskytuje dobrovolně údaje uvedené v tomto formuláři společnosti ALARMOVÉ SYSTÉMY CZ s.r.o. Právo přístupu k osobním údajům, jakož i ostatní práva, jsou stanovená zákonem č. 101/2000 Sb (§12, § 21). Zpětně Vás budeme kontaktovat telefonicky, případně na uvedenou e-mailovou adresu. Pouze v nutných případech zašleme odpověď klasickou poštou.

Zabezpečovací systémy - zabezpečíme dům, byt, chatu i prodejnu

Zabezpečení domu

Prvotřídní zabezpečení domu za přijatelné ceny. Alarmy, pohybová čidla, protipožární hlásiče atd.

Více informací

Zabezpečení bytu

Kvalitní zabezpečení bytu od 17200,- Kč. Alarmy, pohybová čidla, protipožární hlásiče atd.

Více informací

Zabezpečení chaty

Zabezpečte svou chatu proti zlodějům. Pohobová čidla, alarmy, bezpečnostní kamery atd.

Více informací

Zabezpečení firmy

Profesionální zabezpečení firmy proti zlodějům, vodě i požáru. Alarmy, kamery, požární hlásiče..

Více informací

Zabezpečení objektů

Spolehlivé a účinné zabezpečení prodejny, skladu, restaurace, stavby a dalších objektů.

Více informací