Blog > Máte v bytovém domě kamerový systém? Možná vám hrozí pokuta 5 milionů

Máte v bytovém domě kamerový systém? Možná vám hrozí pokuta 5 milionů

Bezpečnostní kamerový systém je účinné řešení při boji se zločinem. Slouží jako výstraha kriminálním živlům a dokáže i usvědčit zloděje. Kamery po bytovém domě ale nemůžete umístit jen tak, kam se vám zlíbí. Při jejich instalaci musíte dodržet určitá pravidla, která udává Úřad pro ochranu osobních údajů. V opačném případě můžete být až o 5 milionů korun lehčí. Jaké jsou vaše povinnosti?

1. Společné prostory jako jsou sklepy, půdy, kočárkárny, kolárny, prostory dopisních schránek a vchody do těchto prostor, vnější plášť budovy a jeho bezprostřední okolí, vstupní dveře do domu, chodby k výtahům a výtahy, chodby ke schodištím a schodiště můžete sledovat bez souhlasu obyvatel domu.

2. Sledovat vchodové dveře bytů je možné pouze se souhlasem všech jejich obyvatel.

3. U všech vstupů do sledovaných prostor je nutné umístit informační tabulky s textem, že je prostor sledován bezpečnostním kamerovým systémem a uvést správce/provozovatele kamerového systému.

4. Ještě před instalací kamerového systému musí správce oznámit zamýšlené pořizování kamerového záznamu Úřadu pro ochranu osobních údajů. Takové oznámení se provádí online vyplněním registračního formuláře na ÚOOÚ. Registrace je nutná k provozování kamerového systému se záznamem a její absence je důvodem k vystavení „mastné“ pokuty.

5. Doba uchování záznamů nemá přesáhnout 7 dní. V případě společných prostor jako jsou garáže, sklepy a kočárkárny se prodlužuje na 14 dní. Další prodloužení je možné pouze v opodstatněných situacích.

6. Všechny přístupy k záznamům a manipulace s nimi musí být evidovány, aby bylo jasné, kdo a z jakého důvodu do záznamů nahlížel. Proto je nutné určit osoby, které k záznamům mají přístup a poučit je o jejich povinnostech.

 

Pokud teprve plánujete pořízení a instalaci kamerového systému do bytového domu, stačí se držet všech uvedených bodů a nemusíte se obávat pokuty. S výběrem a instalací kamerového systému vám rádi pomůžeme. Pokud máte kamerový systém již nainstalovaný, neberte ani jeden z bodů na lehkou váhu. Může vás to vyjít pěkně draho.

 

Mohlo by vás zajímat:
Chytré kamery – chytře v bezpečí


26.09. 2017 10:26

Další články z našeho blogu

Moderní zabezpečení TOP Security -

Svěřte revize EPS do rukou odborníků

Elektronická požární signalizace tvoří důležitou součást protipožární ochrany objektů. Aby EPS plnila svůj účel, je nutné provádět její pravidelné revize. EPS spadá pod vyhrazená požární bezpečnostní zařízení varující před vznikem požáru. Jejich provoz je dán výrobcem, ale údržbu a revize stanovuje vyhláška 246/2001 Sb, ... celý článek >

Moderní zabezpečení TOP Security -

Jak využít nejmodernější technologie k nepřetržité ochraně svého domova?

„Osmatřicetiletý muž se večer vloupal do rodinného domu. Ukradl předměty v hodnotě 50 000 Kč.“ „V noci na Jičínsku došlo ke krádeži zahradní techniky za 80 000 Kč.“ „Do bytu se vloupal neznámý pachatel a způsobil škodu přes 100 000 Kč.“ Jsou vám tyto věty povědomé? Ještě aby ne, když je v televizi slýcháme dnes ... celý článek >

Moderní zabezpečení TOP Security -

Mobilní turnikety – ideální zabezpečení vstupu na stavbu

Každé staveniště je potenciálně nebezpečné. V případě, že by se do areálu stavby dostala cizí osoba a zranila se, měl by zhotovitel stavby obrovský problém. Základní požadavky na zajištění staveniště stanovuje nařízení vlády č. 591/2006 Sb. Kvalitní zabezpečení vstupu na stavbu je nezbytné i z jiného důvodu. Na staveništích se obvykle ... celý článek >

Moderní zabezpečení TOP Security -

Jak ušetřit při sjednání pojištění nemovitosti a domácnosti pomocí zabezpečovacích zařízení?

Kdo nic nemá, nic neztratí. Ostatní musí počítat s potenciálním rizikem a důkladně se na něj připravit. Jak na to? Existují v zásadě dvě základní možnosti. Mít našetřeno dostatek peněz, aby vás případná ztráta majetku existenčně neohrozila, ... celý článek >

Nezávazná poptávka

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami.

Odesílatel poskytuje dobrovolně údaje uvedené v tomto formuláři společnosti ALARMOVÉ SYSTÉMY CZ s.r.o. Právo přístupu k osobním údajům, jakož i ostatní práva, jsou stanovená zákonem č. 101/2000 Sb (§12, § 21). Zpětně Vás budeme kontaktovat telefonicky, případně na uvedenou e-mailovou adresu. Pouze v nutných případech zašleme odpověď klasickou poštou.

Zabezpečovací systémy - zabezpečíme dům, byt, chatu i prodejnu

Zabezpečení domu

Prvotřídní zabezpečení domu za přijatelné ceny. Alarmy, pohybová čidla, protipožární hlásiče atd.

Více informací

Zabezpečení bytu

Kvalitní zabezpečení bytu od 17200,- Kč. Alarmy, pohybová čidla, protipožární hlásiče atd.

Více informací

Zabezpečení chaty

Zabezpečte svou chatu proti zlodějům. Pohobová čidla, alarmy, bezpečnostní kamery atd.

Více informací

Zabezpečení firmy

Profesionální zabezpečení firmy proti zlodějům, vodě i požáru. Alarmy, kamery, požární hlásiče..

Více informací

Zabezpečení objektů

Spolehlivé a účinné zabezpečení prodejny, skladu, restaurace, stavby a dalších objektů.

Více informací